Anakamp / Hikayemiz

Hikayemiz


Tarih boyunca yüksek zirveler insanların hayallerini süsledi. Zamanla dağcıların gücünü toplayıp, sert iklime alıştıkları ana kamplar ortaya çıktı. Anakamplarda hazırlık yapıp, haftalarca zirveye tırmandılar. Daha önce hiçbir insanın ayak basmadığı toprakları işte böyle keşfettiler.

Biz her çocuğun, hayattaki zirveleri keşfetmek isteyen birer kâşif olduğuna inanıyoruz. Her yeni bilgiyle zirveleri de kendilerini de aşmak için bir adım atıyorlar.

Onlara her şeyi hazır sunan günümüz dünyasından uzaklaşıp, yeni dünyalar keşfedecekleri bir hayata adım atmalarını istiyoruz.

Anakamp Öğrenci Köyü’nde çocukların güvenli düzlükleri geride bırakıp, hayallerini keşfetmelerini sağlıyoruz. Onlarla birlikte doğanın zenginliğine ve başarının sınırlarına doğru yol alıyoruz. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz:

Her çocuk bir kaşif, her zirve bir keşif...


Anakamp / Neden Anakamp?

Neden Anakamp?


İnsanlar hayatlarının %90’ı kapalı alanlarda geçiyor. Ellerinde cep telefonu ve bilgisayarlar, yeni keşiflere kapalı bir hayat sürüyorlar.

Aslında tabiat, insanlara yaşamlarını sürdürebilmek için nelere gereksinim duyduğunu hep hatırlatıyor. Ona kulak verince sevginin, iyiliğin, keşif ve merak duygusunun sesini duyabiliyoruz.

Anakamp, çocukların özlem duyduğu her şeyi bir arada sunuyor. Ağaçların gölgesi, özgür bir gökyüzü, yemyeşil bir orman, evcil hayvanlar ve yeteneklerine yetenek katacak sayısız deneyim…

Buradaki orman yürüyüşlerine hikaye kahramanları eşlik ediyor, kimi zaman tamir atölyesinde gurur veren eserler ortaya çıkıyor. Rasathanede en uzak yıldızları gözlemleyen, keçilere nasıl refakat edeceğini bilen, ağaçların isimlerini bilen bir nesil yükseliyor.


Anakamp / Konsept

Konsept


Anakamp, Türkiye’nin orman pedagojisi anlayışıyla tasarlanan ve buna uygun bir müfredat sunan ilk eğitim köyüdür.

Anakamp; ormanlık bir alanda, zengin eğitim olanakları sunmak amacıyla tasarlandı ve titizlikle hayata geçirildi.

Burada konaklayan öğrencilerin güvenliğinden, sağlığına; eğlence olanaklarından fiziki altyapıya kadar her bir kalem, eğitimci bakış açısından süzülerek hayata geçirildi. Yeni keşiflere cesaret veren, tam kapsamlı bir tesis ortaya çıktı.

Anakamp / Anakamp'ta Eğitim

Anakamp'ta Eğitim


  • Anakamp’ta “başarı” kavramına akademik perspektifden çok daha geniş bir açıdan bakılır.
  • Gerçek başarıya sadece ders çalışarak ve test çözerek ulaşmanın mümkün olmadığına inanırız.
  • Kendine güvenen, duygularını ifade edebilen, merak duygusunu besleyen nesiller yetiştirmeyi hedefleriz.
  • Çocuklarla bilgi arasına mümkün olduğunca hiçbir aracının girmemesini hedefleriz.
  • Teorik eğitimin etkisinin geçici olduğuna; uygulama yapmanın ve katılım göstermenin en etkili öğrenme yöntemi olduğuna inanırız.
  • Çocukların aşamalı olarak sorumluluk alabileceği, yaratıcılıklarını ve bedenlerini kullanabileceği, karar mekanizmalarına katılabileceği eğitim metotlarını tercih ederiz.

Anakamp / Kurucular Hakkında

Kurucular Hakkında


Anakamp, uzun yıllara dayanan eğitimcilik geçmişi olan, araştırmayı, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, öncü bir ekip tarafından hayata geçirildi.

Tabiattan gittikçe uzaklaşan yeni nesilleri doğayla tekrar buluşturarak, sosyal ve bilişsel yeteneklerini geliştirmek, Anakamp’ın ilk hedefidir.

ANAKAMP’I KEŞFEDEN ÖĞRENCİLER